Pamiętaj o przedłużeniu ubezpieczenia OC na czas

Obowiązkowe ubezpieczenie OC - nie opłaciłeś składki? Zobacz konsekwencje

Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC

Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drodze powinien posiadać ważną polisę ubezpieczeniową OC. Obowiązek ten wynika z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych oraz Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest głównym dokumentem, regulującym zasady tego ubezpieczenia.

Ale przecież nie mam prawa jazdy i nie jeżdżę samochodem

Nawet w przypadku, gdy nie posiadasz prawa jazdy lub nie korzystasz z posiadanego pojazdu i stoi on w garażu lub na posesji, a jest on zarejestrowany musisz mieć ważne ubezpieczenie OC.

Zapomniałem opłacić składkę ubezpieczeniową - co wtedy mam robić?

W przypadku braku opłaconej składki lub braku wykupienia nowej polisy należy ją jak najszybciej opłacić lub zadeklarować kontynuację.

W momencie wykupienia nowej polisy należy złożyć wypowiedzenie kontynuacji ubezpieczenia u starego ubezpieczyciela.

Kolizja lub wypadek, a brak OC

W przypadku braku polisy OC, ubezpieczenie poszkodowanemu gwarantuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ten natomiast z regresem wystąpi do sprawcy o zwrot wypłaconego ubezpieczenia.

Ta sama sytuacja obowiązuje w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub w przypadku braku uprawnień, ucieczki z miejsca zdarzenia.

Jeżeli Twoja polisa nie została przedłużona lub wykupiona w odpowiednim czasie możesz otrzymać karę pieniężną nałożoną przez UFG.

Sytuacje wyjątkowe

Ustawa komunikacyjna przewiduje też wyjątek – jeśli w celu ratowania czyjegoś życia lub mienia wsiądziesz do samochodu bez prawa jazdy i spowodujesz wypadek, nie będziesz musiał zwracać odszkodowania. To samo dotyczy sytuacji, kiedy bez prawa jazdy ruszysz w pościg za przestępcą.

Jak pamiętać o przedłużeniu skłądki?

Nasza agencja ubezpieczeniowa zapewnia terminowe przypomnienie o wygasających polisach. Gwarantujemy kalkulację ubezpieczenia oraz atrakcyjne oferty wielu ubezpieczycieli. Zapraszamy do kontaktu w celu kalkulacji polisy.