Miałeś kolizję? Wypadek? Zobacz co zrobić krok po kroku

Miałeś kolizję? Wypadek? Co zrobić krok po kroku?

Kolizja instrukcja
Miałeś kolizję? Zobacz instrukcję co zrobić

Korzystamy z samochodów każdego dnia, dlatego prawdopodobieństwo, że spotka nas kolizja lub wypadek jest bardzo wysokie. W takich przypadkach wiedza na temat tego, co zrobić w razie kolizji, czy jak wygląda postępowanie przy stłuczce jest dla nas niezbędna.

Miałeś stłuczkę?

Przede wszystkim w przypadku zderzenia pojazdów należy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób uczestniczących w kolizji, a następnie powiadomić odpowiednie służby o tym, że miał miejsce wypadek. Następnie warto skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem.

Miałem wypadek – co zrobić?

W przypadku zderzenia pojazdów ważne jest, aby posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Jeżeli odpowiednio wcześniej wykupiłeś polisę OC lub AC, to należy Ci się odszkodowanie, które wypłaci ubezpieczyciel. Najpierw jednak musisz wiedzieć, czy brałeś udział w wypadku czy kolizji.

O kolizji mówimy wówczas, gdy podczas zderzenia pojazdów doszło jedynie do szkód materialnych i nie ucierpiał żaden człowiek. Natomiast o wypadku mówimy wówczas, gdy w następstwie zderzenia pojazdów, ktoś ucierpiał lub zmarł.

Co zrobić w razie kolizji?

W przypadku kolizji wystarczy spisanie oświadczenia. Oświadczenie to musi być spisane zarówno przez sprawcę jak i poszkodowanego, który brał udział w zdarzeniu drogowym. Takie oświadczenie dostarczamy ubezpieczycielowi.

Co zrobić w razie wypadku?

W przypadku wypadku należy zawiadomić policję i to ona sporządza notatkę z wypadku, która jest niezbędna do ubiegania się o odszkodowanie.